Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak wygląda styl życia studentów zagranicznych podczas pobytów na studiach i praktykach zagranicznych?

Wyjazd na wymianę i związana z tym przeprowadzka wzbudzają ekscytację - nowe miejsce, nowa kultura, nowi ludzie. Inspirujące podróże oraz nieznane doświadczenie sprawiają, że dbanie o kondycję fizyczną i zdrowe odżywianie zostają zepchnięte na drugi plan. Informacje dotyczące zdrowego trybu życia są powszechnie znane, ale dla studentów często ważniejsze jest szybkie przygotowanie posiłków, najczęściej z tanich produktów, które nie zawsze mają prawidłowe wartości odżywcze.

Dlatego powstał Boost your body - stay in shape with ESN-EYE, projekt mający na celu uświadomienie studentom zagranicznym, społeczności akademickiej i wolontariuszom ESN, że dbanie o swoją sylwetkę, sprawność i dobre samopoczucie nie jest takie trudne jak się na ogół wydaje - nawet biorąc pod uwagę, że jesteśmy w nowym dla nas miejscu, które może powodować dyskomfort.

W czasie trwania projektu studenci mieli możliwość nie tylko zdrowo jeść, ale również poznać kultury innych krajów poprzez ich tradycje kulinarne i żywieniowe. Całe przedsieżwięcie obejmowało szereg warsztatów i wydarzeń skupionych wokół dbania o kondycję fizyczną i zdrowe odżywianie, takie jak:
► webinarium z dietetykiem - szkolenie online mające na celu zwiększenie wiedzy uczestników z kategorii zbalansowanej diety oraz zdrowego odżywiania. Webinatrium poprowadziła profesjonalna pani dietetyk mgr. Kinga Kryska-Domańska w formie online,
► warsztaty z mindful eating - w czasie ich trwania uczestnicy dowiedzieli się jak zaprzestać kompulsywnemu podjadaniu i jak rozpocząć nawyk jedzenia, kiedy naprawdę
jesteśmy głodni. Dzięki tym warsztatom, więcej ludzi zacznie panować nad ilością i jakością spożywanych posiłków, co może przyczynić się do polepszenia zdrowia i ogólnego samopoczucia,
► zajęcia z jogi przeprowadzone przez doświadczonego instruktora - podczas warsztatów uczestnicy  mogli poznać podstawowe pozycje oraz wykonać je pod okiem wykwalifikowanego prowadzącego.

Dzięki zajęciom studenci dowiedzieli się jak w bezpieczny i przyjemny sposób można zadbać o odpowiednią sprawność fizyczną i psychiczną.

Końcowym efektem projektu było wydanie ebooka z przepisami, które mają odpowiadać na potrzeby studentów, czyli być jak najtańsze, jak najzdrowsze i jak najłatwiejsze w przygotowaniu. Przepisy zostały dostarczone przez studentów zagraniczych. Te najciekawsze zostały wytypowane do pojawienia się w finalnej wersji ebooka. Oprócz przepisów, umieszczono także skład makroelementów, kaloryczność oraz wegetariańskie zamienniki. Wszystkie te elementy zostały skonsultowane z wykwalifikowaną dietetyczką.
Ebook możecie znaleść pod tym linkiem: https://bit.ly/3fBVBkH

W trakcie trwania całego projektu publikowane były posty z zakresu well-being dotyczące m.in. roli snu w naszym życiu, kształtowaniu dobrych nawyków czy zdrowia psychicznego. W ten sposób zwróciliśmy uwagę naszych odbiorców na często pomijane, ale niezwykle istotne aspekty, które umożliwiają zachowanie dobrej kondycji fizycznej oraz mentalnej.

Projekt został zrealizowany dzięki grantowi ESN Polska.
Polish