Chodzimy do lekarza na badania kontrolne, wykonujemy cykliczną morfologię, aby sprawdzić, czy wszystko z naszym organizmem w porządku, ale często zapominamy o zdrowiu psychicznym. W obecnych czasach żyjemy w ciągłym biegu, większość czasu poświęcamy na pracę, a coraz mniej poświęcamy go na efektywny odpoczynek. Zaburzenia psychiczne wśród młodych pokoleń stają się coraz poważniejsze, a osoby cierpiące na nie często umierają przedwcześnie z powodu możliwych normalnie do uniknięcia schorzeń fizycznych. Pomimo postępu w niektórych krajach, osoby z zaburzeniami psychicznymi nadal często doświadczają dyskryminacji i stygmatyzacji. W ostatniej dekadzie nastąpił 13-procentowy wzrost zachorowań na choroby i zaburzenia psychiczne - wśród najczęstszych znajduje się depresja i zaburzenia lękowe.

Wydarzenia w ramach ‘Mental Health Awareness Week’ odbyły się w dniach 10-15 stycznia. Prowadzący to profesorowie oraz studenci łódzkich uczelni m.in. Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Event został przeprowadzony  w formie zdalnej w języku angielskim i był skierowany zarówno dla osób odbywających w Polsce swoją wymianę w ramach programu Erasmus, jak i dla wszystkich mieszkańców Łodzi i innych miast. 

Mental Health Awareness Week ma na celu szerzenie świadomości i normalizowanie dbania o zdrowie psychiczne. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przybliżyć sobie wiedzę na temat tego jak mogą dbać o siebie o swoje samopoczucie w różnych aspektach i nie tracić nad nim kontroli. Prowadzący przedstawili zagadnienia związane z naszą psychiką w lekki i przystępny sposób, by każdy mógł łatwo zrozumieć, dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne, a także jak łatwe może być codzienne pielęgnowanie go. Ważny przekaz płynący polega na tym, że zaburzenia zdrowia psychicznego nie czynią nas gorszymi ani nie muszą też oznaczać u każdego ciężkiej choroby, a mogą objawiać się przez szczegóły naszej codzienności.

Ważnym aspektem tak popularnego dziś self-care, czyli dokładnie dbania o swoje samopoczucie, jest także sięganie po pomoc, gdy jej potrzebujemy. Pomijając to, jak mało powszechny jest dostęp do niej, jest to niestety dla wielu powód do wstydu, odczuwane jako okazanie słabości. Na Mental Health Awareness Week mówiliśmy o tym, gdzie można taką pomoc otrzymać i dlaczego nie należy się obawiać o nią prosić. Dla osób, które chciałyby dowiedzieć się jak samemu dbać o swój dobrobyt lub praktykować zatrzymywanie się, bycie tu i teraz, odbyły się też warsztaty z self-care, mindfulness i medytacji. Poruszony został także temat wykorzystania sztuki w terapii, wpływu diety na nasze zdrowie psychiczne, zarządzania sobą w czasie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez członków ESN-EYE przy współpracy z Akademickim Centrum Zaufania Politechniki Łódzkiej, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej, a także Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Wydarzenie wsparli również IFE, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, strona Młodzi w Łodzi oraz Barry Callebaut. Dziękujemy wszystkim partnerom dzięki, którym udało nam się zorganizować Mental Health AW.

Polish