Tandem jest to projekt skupiający się na promowaniu nauki języków obcych. Umożliwiamy studentom rozwijanie swoich umiejętności lingwistycznych a także zachęcamy ich do poznawania innych kultur oraz tradycji. Promujemy tolerancję i pokazujemy Polakom jak wartościowe jest spędzanie czasu w międzynarodowym środowisku. 

Wychodzimy z inicjatywą nie tylko do studentów Politechniki Łódzkiej, ale również zachęcamy uczniów ze szkół podstawowych oraz średnich by zobaczyli jak wiele możliwości daje nauka języków obców.

 

W ramach projektu realizujemy wydarzenia takie jak: 

 • Spotkania Tandemu - na początku każdego semestru otwieramy rejestrację dla studentów polskich, jak i zagranicznych, którzy mogą wybrać język, którego chcieliby się nauczyć. Następnie dopasowywujemy studentów w pary i organizujemy im spotkania, dzięki czemu mogą wzajemnie nauczyć się języków obcych od siebie. Podczas spotkań organizowane są również gry integracyjne, jak kalambury czy mash-up językowy.
   
 • Miesiące tematyczne - ​aby przybliżyć studentom tradycje zagraniczne, każdy miesiąc jest pod znakiem innego kraju. Dzięki temu z łatwością można w przyjemny sposób poszerzyć wiedzę na temat innych kultur. Semestr letni 2019 rozpoczęliśmy miesiącem francuskim odbywającym się w marcu, podczas którego organizowane są wydarzenia, takie jak:​
  - ​French Dinner (gotowanie tradycyjnych francuskich potraw)​​
  - ​French Cafe (rozmowy na temat Francji, podróży oraz ciekawostek dotyczących tego kraju)​​
  - French Evening (wspólne oglądanie filmu francuskiego z angielskimi napisami).​
   
 • Prezentacja o Polsce - kiedy studenci zagraniczni przyjeżdżają do naszego kraju po raz pierwszy, nie do końca orientują się w przepisach prawnych, nie wiedzą gdzie mają kupić podstawowe produkty do domu oraz jak działa transport publiczny. W odpowiedzi na ich pytania wyszliśmy z inicjatywą by stworzyć prezentację “Survive in Poland”, podczas której opowiadamy o najważniejszych dla nich informacjach oraz pokazujemy nasze ulubione miejsca zarówno do zwiedzania, jak i do pójścia na kawę, a dodatkowo przedstawiamy tradycyjne stroje ludowe oraz tańce.
   
 • Erasmus in Schools - w celu promowania kultury i tradycji różnych krajów, nasi studenci zagraniczni biorą udział w lekcjach w szkołach podstawowych, liceach i technikach. Podczas swoich prezentacji opowiadają o państwach z których pochodzą oraz prowadzą warsztaty, w ramach których grają na instrumentach czy uczą polskich uczniów swoich zwyczajów np. jedzenia pałeczkami.​

Więcej informacji: tandem.eye@esn.pl

 

Polish